poniedziałek, 26 września 2011

Get proven 2 - Specialist!

 Ponad rok temu (dokładnie 11 lipca) pojawił się na tym blogu wpis o nazwie Get Proven!, w którym opisałem z grubsza ścieżki certyfikacyjne dla produktów i technologii firmy EMC. Na samym opisie się nie skończyło i kilka następnych miesięcy przygotowywałem się (między innymi przez pisanie i omawianie materiału na tym blogu) do podstawowego egzaminu EMC (E20-001) dającego tytuł Information Storage Assosiate.
Egzamin szczęśliwie udało się zdać i od 1 kwietnia 2011 jestem szczęśliwym posiadaczem certyfikatu i tytułu EMCISA.
Co dalej?
Dalsze plany miałem z grubsza określone - chciałem po przerwie rozpocząć przygotowania do kolejnego egzaminu, już z tych bardziej zaawansowanych (poziom Specialist) a konkretnie do E20-522 CLARiiON Solutions Specialist Exam. Niestety w między czasie EMC zrobiło niespodziankę i zakończyło swoją linię macierzy klasy mid-range Clariion i zastępując ją macierzami typu "unified storage" (czyli SAN+NAS) nazwanych VNX. Miałem pewne dylematy związane z inwestowaniem swojego czasu i wysiłku w naukę o technologii, która jest już zastępowana czymś innym ale ostatecznie postanowiłem jednak podszkolić się i może za jakiś czas podejść do tego E20-522.
Powodów jest kilka: 
Po pierwsze, VNXa to widziałem jedynie na prezentacjach, w artykułach i testach publikowanych w  Internecie oraz miałem okazję pobawić się jego symulatorem (w najbliższej przyszłości będę mógł także jednego "pokatować" w EMC Labie). Jeżeli natomiast chodzi o Clariiony, to mam na stanie całą ich gromadkę i swego czasu nawet głównie na mnie spoczywały sprawy związane z ich administracją. Czuję się po prostu dużo bardziej kompetentny w ich temacie.
Po drugie, Clariion-y całkiem dobrze się jeszcze trzymają i na 100% przez następne kilka lat będziemy je spotykać.
Po trzecie, VNX to tak naprawdę Clariion + Celerra włożone do jednego pudełka i lekko zmodyfikowane. Wiedzę o Clariionie oraz działaniu jego systemu operacyjnego (FLARE30) można bezpośrednio przełożyć na wiedzę o działaniu VNXa (a przynajmniej jego części odpowiedzialnej za dostęp blokowy do danych). Nauka o tej "wycofanej linii" nie będzie czasem straconym a informacje w ten sposób zdobyte przydadzą się przy zarządzaniu VNXami.


Następne wpisy
Podobnie jak przy nauce do poprzedniego egzaminu (wszystkie wpisy otagowane jako E20-001 i rozpoczynające się od ISM) kolejne partie materiału, jakie będę sobie powtarzał/przyswajał mam zamiar umieszczać w formie notatek na tym blogu. Nie wiem jeszcze z jakich źródeł będę korzystał przy nauce, najprawdopodobniej będzie sporo z White Paper-ów EMC (jest tego masę na PowerLink-u) ale rozpocznę od  materiałów szkoleniowych z kursu EMC "Clariion Host Integration an Management with Snap View, SAN Copy and MirrorView". Nazwa długa ale trening był całkiem przyjemny i wartościowy - szczególnie jeżeli chodzi o kompleksowe przypomnienie sobie podstaw.


Niestety z racji małej ilości czasu, wpisy pewnie nie będą pojawiały się regularnie, ale postaram się żeby co jakiś czas coś nowego "spłodzić"
Trzymać kciuki ;)