sobota, 2 czerwca 2012

Macierze "solid state" - demony prędkości (Część 2.2 - Firmy na rynku)

Przed nami kolejna część opisu rynku macierzy "solid state". Ostatnio skończyliśmy na Texas Memory System, teraz pora na opis reszty liczących się graczy.


Violin
http://www.violin-memory.com/

Firma Violin została zalożona w 2005 i skupia się na produkcji macierzy "solid-state". W Polsce produkty Violina sprzedaje, po "rebrandingu", HP, co sprawia że możliwości dostarczenia serwisu i wsparcia w Polsce są dużo większe niż dla innych producentów. Tak jak i każdy z pozostałych dostawców Violin ma pewne rozwiązania specyficzne dla siebie (często także chronione patentami) - warto wspomnieć chociażby o stosowanym przez Violina rozwiązaniu flash vRAID czyli odpowiednikiem zwykłej struktury RAID ale o funkcjonowaniu opartym o hardware, nie o oprogramowanie. vRAID sklada się z 4 modułów flash na dane + 1 na parzystość
Jeżeli chodzi o portfolio firmy Violin to można wyróżnić w nim trzy serie produktów:

6000 Flash Memory Array
W skład tej linii wchodzą dwa produkty 6616 i 6632. Pierwszy z nich jest wykonany w technologii SLC, obsługuje ok 1mln IOPSów i ok 10TB przestrzeni, model 6632 jest macierzą MLC, o dwukrotnie gorszych parametrach wydajnościowych natomiast większej (również 2 razy) pojemności.


3200 Flash Memory Array
Sztandarowy product firmy Violin Memory  - macierz o wielkości 3U mogąca zapewnić do 10TB przestrzeni z bardzo dobrymi parametrami wydajnościowymi.


3100 Flash Memory Array
Linia macierzy podobna do serii 3200 ale w przeciwieństwie do niej nie skupiająca się na maksymalnej wydajności ale “upakowaniu” danych. W obudowie o wielkości 3U można zapisać do 30TB danych.
Nimbus
http://www.nimbusdata.com/


Bardzo obiecująca firma na rynku "solid state" - do jej sukcesów należy na przykład sprzedaż 100TB przestrzeni na macierzach SSD dla amerykańskiego EBay-a. Jest to, na chwilę obecną, jedna z największych transakcji w tym obszarze. Co ciekawe, Nimbus od niedawna ma swojego partnera w Polsce i także na naszym rodzimym rynku może się pochwalić wdrożeniem swojego produktu. Firmą która współpracuje z Nimbusem i świadczy wsparcie oraz serwis dla jej produktów jest COMPAREX.

Macierze firmy Nimbus działają pod systemem operacyjnym (autorskim) o nazwie HALO. System ten zapewnia (lub będzie zapewniał w najbliższych realeasach) szereg funkcjonalności zarówno obecnych w produktach konkurencji (np:deduplikacja), jak i takie, które są standardem dla macierzy tradycyjnych ale nie występują w macierzach „solid state” (replikacja synchroniczna i asynchroniczna). Wszystkie te funkcjonalności nie są licencjonowane i dostępne do wykorzystania bez dodatkowych opłat.

Nimbus dostarcza dwa rodzaje rozwiązań nazwanych: S-Class i E-Class

E-Class (Enterprise) to rozwiązanie w pełni redundantne, posiadające dwa kontrolery i brak SPOFów.
S-Class (Standard) - posiada jedynie pojedynczy kontroler.

Do każdego z tych rozwiązań dokłada się następnie odpowiedniki półek dyskowych o pojemnościach do 10TB jedna. Maksymalna wielkość to 100TB w przypadku S-Class i 500TB dla E-ClassPureStorage
http://www.purestorage.com/

PureStorage to tzw start-up, czyli nowa firma z dużym potencjałem ale małymi możliwościami do zapewnienia wsparcia i nie rozbudowaną siecią partnerów/sprzedawców.
Macierzy PureStorage wykorzystują autorski system operacyjny: Purity Operating Envirnoment który zapewnie takie funkcjonalności jak globalna i działająca in-line deduplikacja wraz z kompresją. Dzięki temu dane zapisywane na macierzy zajmują od 5 do 20 razy mniej przestrzeni. Pozwala to na obniżenie kosztu jednostkowego do wartości ok 5$/GB
Obecnie firma mają w ofercie dwa rodzaje produktów:

FA-310
FA-320

Przy założeniu realistycznego współczynnika deduplikacja dla tzw: primary storage czyli 5:1 macierze te są w stanie przechować odpowiednio 50 i 100TB danych. Dyski w tych urządzaniach wykonane są w technologii MLC, ale system nimi zarządzający posiada mechanizmy wydłużające czas działania. W chwili obecnej macierze dostępne są jedynie na zasadzie „Early Access”, a dostarczenie i zapewnienie serwisu na terenie Polski jest praktycznie niemożliwe.SolidFire
http://solidfire.com/

Kolejna nowa firma zajmująca się obszarem „solid-state arrays”. Podobnie jak Pure Storage jej produkty mają wbudowaną deduplikację, co sprawia, że efektywna pojemność jest o 5 do 20 razy większa niż rzeczywista ilość miejsca na dyskach. Produkty SolidFire są głównie przeznaczone do świadczenia usług w modelu „cloud storage” poprzez wsparcie dla dostępu obiektowego (protokół REST), który jest głównie wykorzystywany przy tego typu zastosowaniach. Innymi cechami macierzy SolidFire jest thin provisioning z wbudowaną opcją reklamacji (odzyskiwania) przestrzeni oraz mocno rozbudowane mechnizmy QoS (ustawienie max, min IOPSów oraz przepustowości per LUN itd…)

Pojedyńczy element (node) z którego zbudowane są rozwiązania SolidFire nosi nazwe SF3010 i ma wielkość 1U. Wspierane jest łączenie do 100nodów. Jedynym obsługiwanym w tej chwili interfesjem jest Eternet 10Gb/sec
Whiptail
http://whiptail.com/


Kolejny start-up, do niedawna firma miała w swojej ofercie tylko jeden produkt nazwany XLR8r i pozycjonowany jako rozwiązanie dla środowiski VDI-owych. Około 2 tygodnie temu ogłosiła jednak dużą zmianę i modyfikację swojego portfolio.
Obecnie Whiptail oferuje 2 produkty:

Accela  - następca XLR8r, mniejsza z dwóch propozycji Whiptail-a. Jest to moduł o wielkości 2U i pojemności do 12TB.
Invicta - "rozbudowana" wersja Acceli. Przede wszystkim jest to rozwiązanie skalowalne (scale-out) tak więc ma możliwość zbudowania dużo większego środowiska.

System na którym działa zarówno Accella jak i Invicta nosi nazwę: RaceRunner
Kaminaro
http://www.kaminario.com/

Kaminaro to firma dostarczająca produkty zarówno oparte na flash SSD jak i na kościach DRAM (podobnie jak TMS). Architektura i silnik napędzający macierze tego producenta został nazwany SPEAR (Scale-out Performance Storage Architecture), jak w samej nazwie jest zaznaczone przystosowany jest on dla rozwiązań mogących być mocno skalowane.

Kaminaro w tej chwili ma w ofercie 3 produkty różniące się od siebie rodzajem wykorzystanego nośnika:
  • Kaminaro K2-F ---> Model wyłącznie z modułami flash. Zalecany dla zastosowań w których występuje duża liczba odczytów.
  • Kaminaro K2-D ---> Model wyłącznie z modułami DRAM. Obsługuje mniejsze pojemności ale dostarcza większą wydajność oraz krótsze czasy odpowiedzi. Zastosowanie do głównie aplikacje generujące ogromne ilości zapisów.
  • Kaminaro K2-H ---> Model hybrydowy posiadający zarówno moduły DRAM jak i flash. Kaminaro poleca go do ruchu "mieszanego" zarówno z zapisami jak i odczytami.GreenBytes
http://www.getgreenbytes.com/


Jeżeli chodzi o GreenBytes to firma ta ma w swojej ofercie jedną macierz typu "solid state".
Nosi ona nazwę Solidarity i jest urządzeniem wspierającym wyłącznie protokół iSCSI. Oczywiście, podobnie jak w pozostałych przypadkach system zarządzający daną macierzą musi mieć swoją "nietypową" nazwę i jest to GO OS (Globaly Optimized OS).

Z ciekawych spraw to macierz zapewnia bardzo wysoką dostępność, między innymi dzięki redundantnym kontrolerom oraz wspiera mechanizm wewnętrznej deduplikacji w trybie rzeczywistym.EMC ( + XtremeIO)


Oprócz firm specjalizujących się w "solid-state" macierzach, także "wielcy" świata storage przyglądają się bardzo temu segmentowi i próbują zdobyć na nim swoje przyczółki. Pierwsza próba jaką wykonało EMC ciężko mi uznać za udaną. Firma ta doszła do wniosku, że nie ma się co przemęczać i budować nowej architektury, ale warto wykorzystać rozwiązanie już posiadane (w tym przypadku macierz VNX) i skonfigurować ją wykorzystując wyłącznie dyski SSD.
W ten sposób powstał VNX 5500F --> klasyczna macierz midrange zdolna do obsługi zarówno ruchu blokowego jak i plikowego ale wyposażona wyłącznie w napędy flashowe. Biorąc pod uwagę, że standardowe kontrolery nie są przystosowane do olbrzymiego ruchu generowanego przez SSD, a także nie wykorzystują specyfiki działania takich dysków (np: zupełnie inny mechanizm zapisywania, niż odczytywania) okazało się, że tego typu konstrukcje nie są zbyt atrakcyjne.

EMC poszło po rozum do głowy i rozpoczęło prace nad czymś co początkowo sprawiało wrażenie przekształcenia się w macierz "solid-state" z prawdziwego zdarzenia. Tym czymś były projekty Lighning i Thunder. Pierwszy z nich okazał się kartą flash instalowaną w serwerze, a drugi najprawdopodobniej finalnie będzie akceleratorem storage w sieci SAN (coś podobnego, ale nie całkiem będącego macierzą SSD). Więcej o tych dwóch projektach można znaleźć TUTAJ.
Kolejnym krokiem EMC było wykupienie firmy specjalizującej się w solid-state storage, a mianowicie XtremeIO (http://www.xtremio.com/). To daje już potężne zaplecze do budowy własnego rozwiązania (lub po prostu zaadoptowanie istniejącego w XIO) - EMC zdaje się podążać tą pierwszą drogą i na ostatnim EMC World 2012 ogłosiło powstanie projektu X (Project X), który wydaj się być niczym innym, jak macierzą "solid state" z prawdziwego zdarzenia.

Jak zwykle - pożyjemy,zobaczymy.HP


Na zakończenie HP, które całkiem niedawno ogłosiło swój produkt "solid state"-owy. Niestety, podobnie jak w przypadku EMC, nie można powiedzieć, że mamy do czynienia z czymś nowym, a jedynie tradycyjną macierzą wyposażoną wyłącznie w dyski SSD. Urządzenie to nosi nazwę P4900, obsługuje wyłącznie interfejs iSCSI i startowo dostarcza 6,4TB przestrzeni.