piątek, 4 czerwca 2010

VPLEX – Maszyna do teleportacji danych

Wszystkie blogi związane z firmą EMC od pewnego czasu staly się okropnie monotematyczne. Wszystko za sprawą konferencji EMC World, która odbyła się jakieś 3 tygodnie temu i ogłoszeniu na niej ( nowego, rewolucyjnego, wspaniałego) produktu o nazwie VPLEX.

Czym jest VPLEX?

Jest to urządzenie (appliance ), które umieszaczmy między naszymi serwerami a macierzami, a której zadaniem, bardzo upraszczając, jest wirtualizacja naszych zasobów sprzętowych i umożliwienie korzystania z nich niezależnie od miejsca gdzie się znajdujemy.
Brzmi znajomo? Praktycznie, przynajmniej na pierwszy rzut oka, tą samą funkcjonalność mają produkty konkurencji z IBMem i jego SVC na czele.
Główna funkcjonalność, która według EMC odróżnia ich rozwiązanie od pozostałych nazywa się „Access anywhere”. Otóż VPLEX w założeniu ma tworzyć środowisko typu active-active gdzie dowolne serwery w różnych lokacjach będą miały swobodny i pełny dostęp do zasobów dyskowych także porozrzucanych między odległymi serwerowniami. Wszysko ma działać bardzo szybko, bardzo sprawnie i niezauważalnie dla użytkownika. VPLEX i jego możliwości i zastosowania wpasowują się w kolejne pojęcie/ideę bardzo promowane przez EMC czyli „private cloud” – ukrycie infrastruktury IT przed strefą biznesu, ograniczenie zarządzania do minimum i traktowanie wszystkich możliwości i zasobów jakie dostarcza IT jako usług.
Oczywiście tyle obiecanek. Na chwilę obecną dostępne są jedynie dwa produkty z zapowiedzianych 4 z serii VPLEX i dotyczą one jedynie wirtualizowania storage w obrębie jednej lokacji lub dwóch oddalonych nie dalej niż 100km

Rodzaje VPLEX

Docelowo linia produktów VPLEX ma składać się z czterech modeli:- VPLEX LOCAL – już dostępny na rynku , w zasadzie jego działanie polega na dodatniu warstwy wirtualizacyjnej pomiędzy hostem a macierzami. Funkcjonalność bardzo podobna do rozwiązania IBMa – SVC ( a w zasadzie do kilku maszyn SVC połączonych w klaster )
-VPLEX METRO – też już do kupienia. Pozwala na połączenie dwóch lokalizacji i swobodne używanie ich zasobów niezależnie po której stronie się znajdują. Rozwiązanie działa do 100km i jest bardzo podobne do tego co już oferuje Hitachi ( Hitachi HAM )
-VPLEX GEO – planowany. Docelowo ma wykorzystywać asynchroniczny transfer danych ( czyli bez potwierdzania ) i można przypuszczać że teroretycznie nie będzie miał ograniczeń dotyczących dystansu na jakie można łaczyć ze sobą centra komputerowe.
-VPLEX GLOBAL – planowany. Ma umożliwić połączenie ze sobą danych z dowolnego miejsca na świecie… Pożyjemy-zobaczymy.

Opinie:

Oczywiście najróżniejszcze w zależności od tego czy wypowiada je człowiek pracujący dla EMC , dla konkurencyjnej firmy. Faktem jest że do używania VPLEXa przyznały się już dwie duże firmy: „Melbourne IT” i „AOL”.
Większość niezależnych ekspertów i bloggerów podchodzi z dużym sceptycyzmem do euforii i zapowiedzi rewolucji z jakie uważa VPLEXa EMC. Potencjał produktu jest duży ale to co na razie jest dostępne nie wiele różni się od obecnych na rynku rozwiązań konkurencji ( SVC i Hitachi HAM ).
Szczególne dobrze VPLEX ma się spisywać przy pracy z virtualnymi maszynami , w sieci dostępne jest video gdzie 100 VM zostaje przeniesionych między dwoma odległymi o kilkadziesiat kilometrów centrami w ciągu niecałych 3sekund – musze przyznać robi wrażenie:Z drugiej strony krytycy wskazują na braki VPLEXa ( Local ) w stosunku do obecnego już od kilku lat na rynku SVC. Głównie wymieniany jest brak thin provisioningu dla macierzy tego niewspierających czy naprawdę duże ograniczenia jeżeli chodzi o wsparcie dla macierzy nie EMC w środowisku zwirtualizowanym przez VPLEXa.

Krótko podsumowując, VPLEX wydarzeniem jest, choć na razie chyba bardziej marketingowym niż prawdziwą rewolucją za jakie chcą go uważać co poniektóry. Jak zwykle czas pokaże co z niego "wyrośnie"

DO POCZYTANIA:

Your virtual machine teleporter is ready, are you?
VPLEX - EMS latest wheel is round?
Redefining RAID
VPLEX - A dready storage cluster?
VPLEX undressed
This is VPLEX
To boldy go...