niedziela, 11 lipca 2010

Get proven!

Wygląda na to, że przez kilka następnych wpisów zmieni się trochę charakter tego bloga. Postanowiłem w najbliższym czasie ( do końca roku ) zdobyć, lub przynajmniej spróbować zdobyć certyfikaty EMC. Konkretnie chodzi mi o poziom Specialist dla zakresu Clariion i Symmetrix. Dlatego też zamiast robić zbiorcze wpisy opisujące pewne konkretne rozwiązania czy technologie z sektora storage postanowiłem wykorzystać tego bloga jako moje "notatki" przygotowujące do zdania egzaminów EMC.
Oczywiście jeżeli w międzyczasie trafię na jakiś ciekawy temat nie związany z samym EMC i jego certyfikatami to także opiszę to na blogu , ale najwyższy priorytet mają w tej chwili sprawy związane z egzaminami.


Jak wygląda ścieżka certyfikacyjna EMC?

W świecie certyfikatów EMC można iść kilkoma drogami z których dla klientów dostępne są praktycznie dwie: EMCST ( Storage Technologist ) i EMCSA (Storage Administrator). Obydwie scieżki zaczynają się od poziomu Associate, na którym do zadania jest jeden egzamin ( ten sam dla EMCST I EMCSA ) o nazwie Information Storage and Management ( E20-001 ). Po zdaniu tego kursu dostejemu tytył EMC Proven Proffesional - Associate level i możemy przystąpić do kolejnych bardziej zaawansowanych i wyspecjalizowanych egzaminów.
Jeżeli chodzi o ścieżkę EMCSA, która mnie interesuje to do wyboru jest cała gama "specjalizacji":

  • Symmetrix Solutions
  • CLARiiON Solutions
  • Storage Area Network (SAN)
  • Network Attached Storage (NAS)
  • Storage Management
  • Backup and Recovery - NetWorker

Po zdaniu takiego specjalizowanego na konkretny produkt egzaminu dostajemy tytuł: EMC Proven Proffesional - Specialist Level, który gwarantuje naszą wiedzę i umiejętność zarządzania konkretnym produktem/rozwiązaniem.
Niektóre produkty EMC mają jeszcze 3 stopień "wtajemniczenia" - Expert Level - bardzo trudny do osiągnięcia i wymagający dogłębnej wiedzy oraz doświadczenia w pracy z danym rozwiązaniem. Przykładowo egzamin na poziom Expert z zakresu Clariiona oprócz oczywiście doskonałej znajomości samej macierzy ( co jest wymagane na poziom Specialist ) zawiera także zagadnienia związane z tzw rozwiązaniami zachowania ciągłości dla tej macierzy ( tzw: BCP ), jej strojenie wydajnościowe, oraz integrację i optymalizację z MS Exchange lub MS SQL.

Ja oczywiście jestem na początku drogi co znaczy, że moim pierwszym zadaniem będzie zdanie egzaminu E20-001 ( Information Storage and Management ).
Jest to o tyle ciężkie gdyż zakres materiału wchodzącego w jego skład jest dość obszerny i na dodatek bardzo "teoretyczny". Zdający musi wykazać się znajomością ogólnych pojęć dotyczących storage i samej filozofii zarządzania, chronienia i podziału informacji. Są to informacje nijak mające się do codziennej pracy administratora storage i mimo iż sprawy są raczej oczywiste to trzeba będzie sporo czasu poświęcić, żeby fragmentaryczną lub intuicyjną wiedzę zamienić w uporządkowaną całość. Dużo reguł i schematów do zapamiętania, z tego co orienowałem się u ludzi podchodzących do tego egzaminu czasem wymagane jest wręcz pamiętnie niktórych definicji słowo w słowo.

Takie są plany na najbliższą przyszłość zarówno moją jak i tego bloga, co z tego wyjdzie zobaczymy.
Sekcji "Do poczytania" w tym poście nie będzie. Pełne informacje o ścieżkach certyfikacji EMC są w ich "Customer Catalog", który jest do ściągnięcia na platformie e-learningowej ( https://education.emc.com/ - wymagane logowanie tym samym kontem co do Powerlinka )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz