poniedziałek, 12 grudnia 2011

Magiczny kwadrat Gartnera dla macierzy

Dzisiaj krótki wpis nie związany z wątkiem Clariionów i przygotowania do certyfikacji z tego zakresu.
Gartner, czyli jedna z największych firm doradczych specjalizujących się w nowych technologiach, opublikowała swój tzw: "magiczny kwadrat" za rok 2011 dla macierzy mid-range oraz high-end.

Kwadrat ten jest układem współrzędnych, gdzie na osi poziomej mamy "completness of vision" co można nazwać innowacyjnością i potencjałem jaki tkwi w danej firmie, na osi pionowej natomiast "ability to execute" czyli jaką siłę przebicia i pozycję na rynku ma dany dostawca.
Te dwie linie dzielą cały duży "kwadrat" na cztery mniejsze. Obecność w danym "kwadraciku" pozwala (oczywiście w przybliżeniu) zaklasyfikowac daną firmę i ocenić jej produkty.

Te cztery mniejsze "kwadraciki" to:

  • Leaders (wysoka "completness of vision" i wysoka "ability to execute") - firmy liderzy, dobra pozycja na rynku, duże możliwości i duży potencjał na rozwój
  • Challengers (niska"completness of vision" i wysoka "ability to execute") - firmy o dużych możliwościach marketingowo-sprzedażowych, silnej pozycji ale nieco w stagnacji. Mniej innowacyjne i nowoczesne.
  • Visionares(wysoka "completness of vision" i niska "ability to execute") - zwykle małe firmy z małym udziałem na rynku, ale oferującym bardzo nowatorskie rozwiązania.
  • Niche players(niska "completness of vision" i niska "ability to execute") - gracze "niszowi" zwykle nie liczący się na danym rynku i z gorszymi rozwiązaniami niż konkurencja

Dla macierzy mid i hig-end Gartner widzi obecną sytuację następująco:

Źródło: Gartner (październik 2011)
Można powiedzieć, NetApp na czele ale bardzo blisko EMC a także HP,IBM i DELL.
EMC mimo iż wciąż wśród liderów to jednak pod względem innowacyjności zostało ocenione nieco gorzej.
Najgorsi z najlepszych to Hitachi. Pojawia się tutaj także firma o której szczerze przyznam mało wiem (i chyba trzeba będzie to zmienić) czyli XIO - jedyny z wizjonerów według Gartnera.

Pozostali gracze to w zasadzie albo "niche players", albo na granicy tak jak Fujitsu i Oracle. Muszę przyznać, że wypozycjonowanie tego ostatniego mnie nieco zaskoczyło - myślałem że będzie lepiej. 

Oprócz samego "magicznego kwadratu" Gartner daje także dość dokładne wytyczne według jakich kryteriów był on wyznaczany oraz wskazuje silne i słabe strony każdego z uwzględnionych producentów.
Nie będę się powtarzał i zainteresowanych odsyłam do samego raportu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz