sobota, 28 maja 2011

VNX - macierze wszystkich typów łaczcie się!

W sumie post jest takim trochę odgrzewanym kotletem , ponieważ seria macierzy VNX ma już prawie pół roku, ale z nadmiaru innych tematów blogowych oraz chronicznego braku czasu pojawia się on dopiero teraz.


Breaking Record:

W styczniu 2011 odbył się event EMC pod nazwą"Breaking Record".
Było dość zabawowo, czego przykładem może być próba (udana) bicia rekordu Guinessa w ilości osób jakie zmieszczą się w Mini Copperze:Podczas konferencji, oprócz marketingowych wygłupów, EMC zaanonsowało także kilkadziesiąt produktów, jakie pojawiają się w jej ofercie, przy czym jednym z najistotniejszych była nowa rodzina macierzy mid-range nazwanych VNX.
Zmiana ta jest bardzo istotna i dość mocno przebudowała macierzowe portfolio EMC. Znikają z ich oferty dwie rodziny urządzeń , a mianowicie Celerry (macierze NASowe) oraz Clariiony (macierzy SANowe), a zamiast nich pojawia się nowy "twór" będący połączeniem tych modeli. Tym samym EMC wzbogaciło swoje portfolio o "unified storage" - czyli macierz potrafiącą wystawiać zasoby zarówno w sposób blokowy po SANie (FC, iSCSI) jaki i plikowy (NFS,CIFS). 


Architektura VNX:

Obsługiwane protokoły:

Architektura VNXa to połączenie CLARiiONa i Celerry - do obsługi blokowego dostępu do zasobów wykorzystywane są Storage Procesory działające pod kontrolą firmware FLARE 30, który jest dobrze znany posiadaczom CLARiiONów. W zależonści od modelu VNX obsługuje połączenia blokowe za pomocą protokołu iSCSI, FC, FCOE.  
Modułami zarządzającymi ruchem plikowym są X-Blades. W maksymalnej konfiguracji VNX ma ich aż osiem, a każdy z nich może działać jako zupełnie niezależny serwer plików. Obsługiwany jest NFS/pNFS , CIFS oraz FTP.
Dodatkowo oprócz protokołów blokowych i plikowych VNX zapewnia także wsparcie dla obiektowego dostępu do danych - zarówno z wykorzystaniem protokołu SOAP jak i REST.

Dyski:

W zależności od modelu, maksymalna liczba dysków waha się od 48 (VNXe3100) do 1000 (VNX7500), isnieją również VNXy Gateway-e, które nie zawierają dysków, a stanowią jedynie "bramy" umożliwiające dostęp plikowy, do zasobów umieszczony w istniejącej już infrastrukturze SAN.
Typy dysków to SSD, lub według nomenklatury EMC - EFD(Enterprise Flash Disk), a także SAS i SATA (Nearline SAS). Oprócz standardowych dysków 3,5 cala VNX obsługuje także dyski 2,5 calowe.

Możliwości:

Seria VNX posiada całą gamę funkcjonalności związanych z zarządzaniem i udostępnianiem danych. Duża część z nich jest licencjonowana i wchodzi w skład tzw: Priced Packs and Suits, które można dokupić/zaaktywować na danej macierzy.
Funkcjonalność dostępna standardowo to między innymi virtual/thin provisioning oraz deduplikacja na poziomie pliku. Automatyczny tiering (FAST) lub wykorzystanie dysków SSD jako dodatkowej pamięci cache (FAST CACHE) jest już opcją płatną i wchodzi (razem z np: QoSem i narzędziemi do analizy wydajnościowej) w skład FAST Suit. Dość przydatne są także paczki z licencjami na replikację: Local/Remote Protection Suit, które umożliwią nam wykonywanie kopii lokalnych (snapshoty i klony) oraz zdalnych (replikacja synchroniczna i asynchorniczna), a także uruchomienie CDP (Constant Data Protection) za pomocą oprogramowania Recovery Point. Kolejną paczką z nowymi funkcjonalnościami jest Security and Compliance Suit, gdzie znajdują się moduły zapewniające szyfrowanie, kontrolę antywirusową oraz zakładanie tzw: retention locków na dane, czyli uniemożliwiające ich skasowanie i zmianę przed upływem ustalonego okresu czasu.


Rodzina VNXów:

Składa się z dwóch linii macierzowych.
Pierwsza z nich to seria VNXe (Neo) przeznaczona dla małych-średnich przedsiębiorstw. Macierze te są niewielkie i nie obsługują protokołu FC, dostęp blokowy zapewniony jest jedynie za pomocą iSCSI.
VNXe jest skierowana do przedsiębiorstw w których, ze względu na wielkość działów IT,  nie ma dedykowanych administratorów pamięci masowych - priorytetem jest łatwość i intuicyjność w obsłudze.
Druga seria to macierze VNX (Culham), z przeznaczeniem na przedsiębiorstwa średnie i duże - te maszyny są dużo większe, dużo bardziej skalowalne oraz dysponują większymi możliwościami.

Porównanie macierzy VNX (źródło:EMC)

Podsumowanie:

Trochę ciężko rozstać się z dobrze znanymi markami takimi jak CLARiiON i Celerra, ale trzeba iść do przodu, a VNXy wyglądają naprawdę interesująco. Dodatkowo w maszynie jest jeszcze potencjał (np: retention lock i obsługa protokołów objektowych), który może sprawić, że np ten model zastąpi także macierz archiwizacyjną Centera. Unifikacja jest w końcu jednym z trendów w dzisiejszym świecie storage.

2 komentarze:

 1. Z czego składa sie macierz? Chodzi mi o fizyczną budowę. Co to dokładnie jest data mover?

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę bardzo, ale to bardzo upraszczając sprawę macierz dyskowa składa się z następujących elementów:
  -karty IO (Front End) <-- są to karty z portami w które wpina się kable a które łączą macierz z serwerami lub przełącznikami SAN
  -cache <-- bardzo szybka pamięć "tymczasowa", działa analogicznie jak pamieć cache np: w procesorach
  -karty back end <-- czyli coś co łączy cache i karty front-end z dyskami fizycznymi.
  -cała masa dysków
  -kontroler <-- "mózg macierzy" dba o sprawny przepływ danych, o ich bezpieczeństwo, zarządza konfiguracją macierzy itd...
  ---------------------------------------------

  Data mover <-- tak nazywa się kontroler w macierzy Celerra i kontroler zarzadzający zasobami plikowymi w VNXie. Fizycznie jest to serwer X-Blade z procesorami Intela.

  OdpowiedzUsuń