sobota, 9 lipca 2011

Bunkier w serwerowni - Axxana Phoenix System RP

Jednym ze sposobów zabezpieczania danych na macierzy jest ich replikacja do analogicznego urządzenia w lokalizacji zdalnej. Macierz źródłowa używana jest jako maszyna produkcyjna, a wszystkie zmiany przesyłane są do lokalizacji zapasowej. Dzięki temu uszkodzenie/zniszczenie macierzy, a nawet katastrofa (ogień,powódź, zawalenie się budynku) całego centrum komputerowego nie doprowadzi do utracenia przez nas danych.


Replikacja w skrócie:

Replikację można podzielić, z grubsza ,na dwa typy:

Synchroniczna - zapewnia, że w każdej chwili  na macierzy zdalnej, jest dokładny obraz danych produkcyjnych.  Każdy zapis/zmiana przez serwer podpięty do macierzy jest wysyłany do zdalnej lokalizacji i dopiero po przyjściu jego potwierdzenia zapisu, host jest informowany o udanej zmianie.
Zaletą tej replikacji jest zerowa wartość RPO czyli, w przypadku awarii, nasza kopia jest identyczna jak dane na uszkodzonej maszynie. Wady to, przede wszystkim, zwiększony czas oczekiwania i ograniczona odległość na którą można stosować to rozwiązanie (ok 100km).

Asynchroniczna - Potwierdzenie zapisu wraca do hosta od razu po jego wykonaniu na macierz źródłowej. Wszyskie bloki danych które się zmieniły są zapisywane w odrębnym miejscu i cyklicznie wysyłane "w paczce" na drugą macierz. Długość tego cyklu wysyłania danych określa nam jakie RPO uzyskujemy, Np: wysyłając zmiany co 15 minut, w najgorszym przypadku po awarii mamy możliwość pracownia na danych sprzed kwadransu. To jest oczywiście wada tej replikacji, w porównaniu do synchornicznej. Zalety to mniejsze wymagania co do parametrów łącza, szybsze działanie i brak ograniczeń związanych z maksymalną odległością między dwoma serwerowniami.


Axxana Phoenix System RP

Jak widać obydwa typy replikacji mają swoje wady i zalety.
Pytanie , czy istnieje rozwiązanie łączące te drugie i eliminujące pierwsze.
Oczywiście nie, ale istnieje dość dobry zastępnik, który marketingowo nazywany jest "Replikacją synchroniczną po asynchronicznej infrastrukturze"
Produkt posiadający te rozwiązanie to Axxana Phoenix System RP.
Zasada działania niczym nie różni się od zwykłej macierzy z włączoną asynchroniczną replikacją ( wykorzystywany jest Recovery Point od EMC) - zmienione dane są zapisywane i cyklicznie wysyłane do lokalizacji zdalnej. Cały trik polega jednak na miejscu, gdzie te zmiany,są przechowywane przed wysłaniem. Jest to EDR (Enterprise Data Recording) black box.


EDR black box

Pojemnik, w którym znajdują się nie wysłane jeszcze lokalizacji zdalnej dane, jest oparty na technologi używanej do budowy "czarnych skrzynek" w samolotach. Oznacza to, że może wytrzymać ogień o temperaturze ponad 1000 stopni, zalanie wodą, uderzenia, wstrząsy oraz najróżniejsze siłowe próby zniszczenia/uszkodzenia, a także ochronić przed tymi czynnikami swoją zawartość.
Zabezpieczenia te gwarantują, że nawet w przypadku np: zawalenia budynku z serwerownią, dane nie przesłane do lokalizacji zapasowej są bezpieczne. Problematyczne może być wysłanie paczki zmian po takiej katastrofie do drugiej macierzy ale i na to jest rozwiązanie: Phoenix System potrafi w przypadku zniszczenia infrastruktury sieciowej, komunikować się i zainicjować transfer za pomocą sieci komórkowej. Nadajnik oczywiście także jest zabezpieczony i znajduje się wewnątrz EDRa.

Dla zainteresowanych polecam następujący film na serwisie YouTube na którym naocznie można przekonać się jakie "tortury" jest w stanie wytrzymać "black box" ( w menu: palenie, dziurawienie, przygniatanie, potrząsanie i inne):

Reasumując:


Rozwiązanie jest ciekawe i dość "efektowne" (przynajmniej przy oglądaniu "testów"). Oczywiście nie zastąpi prawdziwej replikacji synchronicznej i w niektórych przypadkach może być dość problematyczne (wysyłanie dużej ilości danych poprzez sieć komórkową) ale w przypadku gdy odległość między naszymi centrami komputerowymi jest znacznie większa niż 100km może być dobrym zastępnikiem rozwiązania gwarantującego zerową utratę danych (RPO=0) przy awarii/katastrofie.

Do poczytania:

Opis EDRa
Axxana Phoenix System RP
THE PHOENIX SYSTEM RP

2 komentarze:

  1. ciekawy filmik, faktycznie wytrzymuje tortury :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie takich informacji szukałem. Dzięki za wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń