wtorek, 12 lipca 2011

XIV Gen3 - nowa generacja pozytywnego "szajsu"

Kiedy 15 miesięcy temu, na tym blogu pojawił się pierwszy "merytoryczny" wpis (po dwóch organizacyjno-osobistych) dotyczył on IBM-owskiej macierzy XIV i nosił tytuł "Pozytywny szajs"
"Szajs" to coś byle jakiego - w tym przypadku chodziło o dyski SATA, duże i tanie ale niezbyt szybkie i mało "prestiżowe", pozytywny - bo archiektura XIVa była na tyle ciekawa, że niwelowała wady dysków SATA, przez co dostawaliśmy relatywnie tanią macierz, którą można było zaklasyfikować (nie bez pewnych oporów) do sektora mid-range. Więcej informacji i rozwinięcie tematu w poście sprzed ponad roku  ( XIV - Pozytywny szajs ).

XIV Gen3

Wracam do tej "zamierzchłej" historii ponieważ IBM właśnie ogłosił powstanie trzeciej generacji macierzy XIV.
Gwoli informacji: Generacja I to macierze produkowane przez firmę XIV (sic!) i noszące nazwę Nextra. Druga generacja powstała już po wykupieniu XIVa przez IBMa i zmianie nazwy tej rodziny macierzy na XIV właśnie - to ona została opisana na tym blogu i określona mianem "Pozytywnego szajsu".

Trzecia generacja to dalej ta sama architektura, ale odświeżeniu uległy wszystkie jej komponenty.
Po pierwsze dyski SATA, zostały zastąpione napędami NL-SAS (Near Line SAS) - nazwa może trochę myląca (ale oczywiście jest to zamierzone) - chodzi o dyski z mechaniką SATA ale do komunikacji używające interfejsu SASowego. Dostajemy lepszą obsługę kolejkowania poleceń, sprawniejszą obsługę/korekcję błędów i nieco lepszą wydajność. Druga z dużych zmian to wprowadzenie połączenia Infiniband pomiędzy modułami.
Z innych mniej znaczących zmian można wymienić:
  • Obsługę 8Gbit/sec na front-endzie
  • Szybsze procesory na kontrolerach
  • Nowy rack (wow)
  • Nowe lepsze GUI ( wow^2)
Jeżeli mówimy o wydajności to Gen3 jest od Gen2 od 2 do 3 razy szybszy (oczywiście według danych i testów samego IBMa)


Jeżeli ktoś miałby ochotę na mocno marketingowy filmik o XIVie i jego nowej generacji to zapraszam:Do poczytania:

Xiv Gen3 - Both hands clapping
A brief history of xiv
XIV - Product Page

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz