piątek, 21 października 2011

Clariion - architektura (Storage Processor)

Kontynujemy opis architektury Clariiona - tym razem skupimy się na głównym jego komponencie czyli storage procesorze:

Storage Processor (SP) to "mózg" kierujący macierzą (duża część Clariionów ma takich "mózgów" dwie sztuki). On obsługuje żądania I/O jakie trafiają i pilnuje bezpieczeństwa danych i zapewnia żeby odpowiednie hosty miały dostęp do odpowiednich LUNów.

Każdy SP posiada jeden lub dwa (w zależonści od modelu) processory Intel Xeon oraz od 3 do 16GB RAMu.

MODEL CX4-120 CX4-240 CX4-480 CX4-960
Procesor 1 dual core
1,2GHz

1 dual core
1,6GHz

1 dual core
2,2GHz

2 dual core
2,33GHz
Ilość RAMu 3GB4GB8GB16GB


Oprócz tego SP zawiera pamięć cache, która jest podzielona na trzy obszary. W pierwszym znajduje się systemu operacyjny/firmware kontrolera. Nazywa się on FLARE  (Fibre Logic Array Runtime Environment) i tajemnicą poliszynela jest, że tak naprawdę to Windows XP z "nakładką" do obsługi macierzy. Obecnie najnowsza wersja flare w macierzach Clariion to FLARE30.
Pozostałe dwa obszary cache to cache zapisów(write) i cache odczytów(read). Wielkość części zajętej przez system jest stała, natomast możemy zmieniać ilość pamięci przydzielonej na read i write.
Ponieważ pamięć cache jest bardzo szybka w porównaniu do dysków mechanicznych (czy nawet SSD) tak więc jej oczywistym zastosowaniem jest przyśpieszenie obsługi i/o jakie trafiają do macierzy.
Pamięć cache odczytu jest zapełniana danymi, co do których kontroler podejrzewa, że będą potrzebne w najbliższej przyszłości, natomiast do pamięci cache zapisu trafiają wszyskie (z kilkoma wyjątkami) dane wysyłane do macierzy. Po zapisaniu danych do cache macierz wysyła do hosta potwierdzenie udanego zapisu (duży uzysk na czasie niż gdyby host miał czekać aż dane zostaną zapisane na dyskach) a następnie w "czasie wolnym" przerzuca dane z cache na dyski. Więcej o działaniu pamięci cache będzie w jednym z następnych wpisów.

Oprócz CPU,RAMu i pamięci cache , SP zawiera także karty I/O służące do podłaczania do kontrolera serwerów i napędów. Karty mogą być trojakiego typu: FC (z portami o prędkościach do 8Gb/s) lub iSCSI (porty 10Gb/s). Razem z najnowszym release-m firmwaru (FLARE 30,5) Clariion zaczął wspierać także FCOE (Fibre Channel over Ethernet) i jest możliwość dołączenia do niego kart obsługujących ten protokół.
3 komentarze:

 1. Zgodnie z dokumentem "Introduction to the EMC CLARiiON CX4 Series" 960 mam 2 quad'corowe procesory, anie dual core'owe

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się.
  Tak to jest jak się robi copy-paste między komórkami tabeli, a potem nie zmieni wszystkiego co trzeba.
  Mój błąd.

  OdpowiedzUsuń
 3. "... tak naprawdę to Windows XP z "nakładką" do obsługi macierzy. "

  Błąd.. od CX4 jest już W2k3 Storage Server. Na obudowie jest nawet naklejka z licencją :D

  OdpowiedzUsuń