poniedziałek, 7 listopada 2011

Clariion - software (przegląd)

Dzisiaj na tapetę bierzemy software na jakim działa Clariion.
Całe oprogramowanie związane z tą macierzą można podzielić na dwie kategorie:
 1. Software na macierzy
  • Management Server & User Interface server
  • Unisphere Agent
  • FLARE

 2. Software zainstalowany na serwerze podpiętym do macierzy
  • Unisphere
  • Unisphere agent (opcjonalnie)
  • Navisphere Secure CLI
  • Unisphere Server Utility
  • Unisphere Storage System Initialization Utility
  • Unisphere Service Manager
  • Management Server & User Interface server (opcjonalnie)

Nieco więcej szczegółów opisujących działanie najważniejszych z tych pozycji oraz wzajemne interakcje między nimi:

Unisphere
Jest to interejs, który pozwala nam poprzez przeglądarke i aplet JAVA podłączyć się do macierzy. Unisphere łączy się z Management Serverem zainstalowanym na Service Procesorze macierzy i dostarcza wygodnego interfejsu do zarządzania jej zasobami.
Unisphere pojawił się razem z FLARE30, w poprzednich wersjach firmwaru powłoka i GUI nazywało się NaviSphere.

Unisphere ( a konkretnie jeden z jego ekranów pokazujący stan komponentów hardware) wygląda następująco:

źródło: Screenshot z własnego ekranu ;) Uruchomione EMC VNXe Demo

Co prawda ten zrzut nie jest z Unisphere działającego na Clariionie ale na jego "następcy" VNXie ale wygląd jest identyczny.
W materiałach EMC Unisphere jest zakwalifikowany jako oprogramowanie "host based" (zainstalowany na serwerze podpiętym do macierzy) ale ja jakoś bardziej bym go umiejscawiał w samym SP - jako część FLARE.

FLARE
Flare (Fibre Logic Array Runtime Environment) jest głównym oprogramowaniem działającym na Clariionie i zapewnia macierzy jej podstawową funkcjonalność (tworzenie RAIDów, obsługa cache etc...).  FLARE jest umieszczony w tzw: vaulcie (5 pierwszych dysków na pierwszej półce dyskowej) i podczas ładowania/startu Service Procesorów jest na nie wgrywany. FLARE tak naprawdę jest to Windows XP z "nakładką" przygotowaną przez EMC.

(Storage) Management Server 
Oprogramowanie działające albo na samym SP w Clariionie albo (opcjonalnie) na wydzielonym serwerze Windowsa. Polecenia jakie użytkownik(administrator) wysyła do macierzy poprzez przeglądarkę sieciową(Unisphere) lub z linii poleceń trafiają do Management Servera. Management Server kieruje następnie dane polecenia do odpowiedniego modułu nimi zarządzającego (np: Performance, Security, Raporty itd...). Wszyskie komendy wymagające zmiany na samej macierzy idą do FLARE.
Management server zajmuje się także zarządzanie tzw: domeną.
Domena jest to grupa Clariionów zarządzana z jednego miejsca. Posiadając więcej macierzy tego typu niezbyt wygodne było by zarządzanie każdą z nich poprzez bezpośrednie logowanie - dlatego tworzy się domenę - pojedynczy punkt zarządzania - i możemy administrować nimi logując się tylko do jednej, wybranej macierzy, która staje się wtedy kontrolerem domeny (nie ma to oczywiście nic wspólnego z kontrolerem domeny Acitve Directory znanego z produktów Microsoft-u).
Jeżeli posiadamy naprawdę dużą liczbę Clariionów (kilkaset) i chcemy je umieścić w jednej domenie, można  rozważyć instalację Management Servera na dedykowanym serwerze z Windowsem i w ten sposób odciążymy Service Procesor macierzy od kontrolowania tak dużej domeny. Ma to jednak sens jedynie w naprawdę dużych środowiskach.

NaviSphere Secure CLI
Jest to interfejs tekstowy (Command Line Interface) za pomocą którego można administrować Clariionami. Jest to metoda alternatywna do graficznego interfejsu dostępnego poprzez przeglądarkę sieciową i Unisphere. Wykorzystując tą metodę zarządzania wydajemy polecenia bezpośrednio do macierzy (do Management Servera) - nie ma tutaj użycia domeny i pojedynczego punktu do zarządzania i monitorowania.


2 komentarze:

 1. Witam

  FLARE - Windows XP był chyba używany w CX3, w CX4 jest już 64bit'owt Windows Storage Server

  NaviSphere Secure CLI - "nie ma tutaj użycia domeny", w takim razie po co jest parametr scope ?

  A co z pozostałymi softami SANCopy, SnapView, MirrorView itp

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 2. 1.Co do Windowsów to znalazłem na Internecie dwie wersje. Jedna o Windowsie XP 32bit w CX3 i 64bit w CX4, drugą z Windows Storage Server w CX4. Nie jestem w stanie zweryfikować która jest właściwa. Wiki i niektóre blogi mówią o Storage Serverze w CX4. W sumie obecność Windowsa w Clariionie to raczej ciekawostka niż przydatna informacja dla administratora.

  2.Co do naviseccli to używając go musisz wydawać polecenia bezpośrednio do macierzy (kontrolera) którym chcesz zarządzać (parametr -h ) nie ma centralnego puntku z którego zarządzasz grupą/domeną Clariionów.
  Parametr scope używany jest przy autentyfikacji użytkownika który wydaje polecenia. Oprócz hasła i loginu należy także podać "scope"(local/global/LDAP), który określa rodzaj użytkownika którym się chcemy autentykować przy wydaniu konkretnego polecenia.
  Można tutaj użyć użytkownika zdefiniowanego na poziomie domeny ale zarządzanie odbywa się bezpośrednio, poprzez Service Procesor danej macierzy.

  3. Pozostałe oprogramowanie (SANCopy,SnapView,MV,NQM, itd...) będzie dość dokładnie opisane później. W tym wpisie chciałem się skupić na sofcie który zapewnia macierzy podstawową funkcjonalność, moduły zapewniające dodatkowe możliwości i w większości bedące osobno licencjonowane(replikacje, analiza wydajności, QoS itd...)będa miały swoje osobne opisy.

  OdpowiedzUsuń