sobota, 18 maja 2013

Macierze flashowe - poradnik kupującego na 2013

Ostatnio DCIG wypuszcza całkiem sporo"buyer's guide"-ów na najróżniejsze produkty z obszaru storage. W jednym z ich ostatnich opracowań porównano kilkadziesiąt modeli macierzy flashowych (tzw: AFA - All Flash Arrays), urządzeń wykorzystujących do przechowywania danych wyłącznie (lub w większości) dysków SSD. Rynek tych urządzeń od około 2 lat cały czas rośnie i obecnie z fazy start-upów, przeszedł do etapu wykupywania mniejszych (ale dobrze rokujących) firm przez gigantów.

Macierze SSD mają kilka zdecydowanych zalet nad rozwiązaniami bazującymi na "tradycyjnych" dyskach. Oprócz najbardziej oczywistej, czyli dużo większej wydajności, wykorzystanie takich rozwiązań pozwala na lepszą utylizację CPU w serwerach (które przy pracy z normalnymi macierzami dużo czasu marnotrawią na czekanie na odpowiedzi z sytemu dyskowego) oraz ograniczenie zużycia energii i miejsca w serwerowni.

Założenia

Aby zakwalifikować się do porównania, macierz musiała spełniać następujące warunki:
 • Dostępna jako applinace - czyli odrębne urządzenie z własnym oprogramowaniem (firmware).
 • Nie bazuje na MS Windows Storage Server
 • Wspiera konfigurację opartą w 100% na dyskach SSD
 • Może wspierać konfiguracje oparte na wymieszaniu dysków SSD z tradycyjnymi 
 • Musi wspierać minimum 16 dysków
 • Musi obsługiwać przynajmniej jeden protokół SAN (iSCSI, FCP, FCoE,Infiniband)
 • Może wspierać protokoły NAS (CIFS,NFS)
 • Musi być dostępna w sprzedaży od 1 listopada 2012

Kryteria 

Macierze były oceniane według kilku kategorii. W odróżnieniu od poprzednich wpisów dotyczących "Buyer's guide"-ów od DCIG nie będę wyliczał wszystkich składowych razem z ich opisem. Zdecydowana część jest oczywista. Bardziej szczegółowo skupię się na ocenianych funkcjonalnościach związanych z zarządzaniem napędami flashowymi.

Management & Replication
W tej sekcji urządzenia są oceniane biorąc pod uwagę kilkanaście kategorii. Głównie chodzi o wspieranie przez macierze pewnych konkretnych funkcjonalności takich jak: Thin Priovisioning, Snapshoty, Deduplikacja czy wsparcie dla VMware (np: obsługa VAAI i VASA)

Storage Array Hardware
Szczegóły dotyczące hardware jaki posiada i wspiera dane urządzenie (ilość cache, rodzaje interfejsów, max pojemności obsługiwane itd...)

Flash Management
W tej części mamy specjalne możliwości związane z zarządzaniem pamięciami/dyskami flash. Sprawdzana jest obecność 5 rodzajów funkcjonalności:
 • Write Coalescing - technika polegająca na grupowaniu zapisów w cache i nagrywaniu ich na dysk dopiero wtedy, kiedy osiągną wielkość bloku do usunięcia (EBS - erasure block size). Funkcjonalność ta poprawia wydajność, oraz wydłuża czas życia nośnika i jest to związane z mechanizmem działania pamięci flash. Dane na dysku SSD nie mogą być nadpisane, aby zmienić wartość komórki należy ją skasować, a dopiero potem na nowo zapisać wartość. Dodatkowo kasowanie nie może być wykonane per komórka ale dzieje się jednocześnie dla większej ilości danych - najmniejszy "kasowalny" jedną operacją obszar to właśnie EBS. Użycie Write Coalescing zmniejsza ilość operacji kasowania, przy zapisywaniu danych.  
 • Variable RAID Stripe Sizing - kolejna funkcjonalność poprawiająca wydajność i czas życia. Też opiera się na wielkości EBSa. Tym razem macierz dba o to aby dane rozrzucane (stripe) były po obszarze równemu wielkości EBS.
 • Data Aging Timer Tuning - czy dostępna jest dla administratora możliwości ustawiania/zmiany pewnych liczników odpowiedzialnych za "starzenie" się danych
 • Inline Deduplication - czy macierz wspiera deduplikacje w czasie rzeczywistym (in-line)
 • Block Level Compression - czy macierz wspiera kompresję na poziomie bloku
 • Hardware Accelerated Compression - czy urządzenie posiada dedykowane układy (ASIC) do obsługi kompresji.
Application Layer
Obsługa protokołów dostepu plikowego (NFS,CIFS) i objektowego (REST,SOAP), rodzaje wspieranej autentyfikacji (logowanie przez AD, Kerberos, NIC itd...)

Support
Jakie wsparcie zapewnia dostawca swoim produktom.


Przetestowane modele

Asute Networks
www.astutenetworks.com

Asute chwali się kilkoma "unikalnymi" możliwościami jakie mają ich produkty. Pierwszym z nich jest DataPump Engine czyli dedykowany układ (ASIC) ktory zarządza ruchem przychodzącym do macierzy. W porównaniu do rozwiązań konkurencji opartych na standardowym układzie x86, ASIC Asute ma charakteryzować się dużo większą wydajnością.
Kolejnym atutem jest deduplikacja w czasie rzeczywistym, która ma zerowy wpływ na wydajność.

Asute podkreśla także bardzo ekonomiczość ich rozwiązania, twierdząc, że ich produkty mają najlepszą cenę jednostkową per IOPS.

DCIG przetestował 3 modele macierzy Asute  (seria ViSX) różniące się obsługiwaną pojemnością:
 • ViSX G4 2400
 • ViSX G4 4800
 • ViSX G4 9600

GreenBytes
getgreenbytes.com/

Firma pozycjonuje się jako dostawca infrastruktury dla rozwiązań VDI-owych czyli wirtualnych terminali.
Tego typu środowiska zwykle mają bardzo duże wymagania dotyczące wydajności storage na których są zbudowane.
Model, który został przetestowany to:
 • IO Offload Engine (5,000 VDI Model)


Huawei Enterprise
enterprise.huawei.com/

Huawei to firma mająca bardzo różnorodne portfolio produktów z najróżniejszych obszarów infrastruktury IT. Storage jest tylko malutkim kawałeczkiem w ich ofercie, a macierze AFA (All Flash Array) to już zupełnie drobinka, w sumie jeden niewyróżniający się niczym szczególnym model:
 • OceanStor Dorado2100

Kaminaro
www.kaminario.com

Kolejny start-up działający na rynku macierzy All Flash. Podobnie jak inne firmy specjalizujące się w tym obszarze, ma swoje własne rozwiązania związane z architekturą i oprogramowaniem zarządzającym pamięcią flash, w Kaminaro nazywają się one SPEAR (Scale Out Performance Storage Archtecture)
 • K2 F

Nimbus
www.nimbusdata.com

Nimbus dość odważnie poczyna sobie na rynku macierzy flash. Firma ma kilka "rodzin" macierzy z których największe to "E Class" (Enterprise) i "S Class"(Standard). Rodzina "E" wyróżnia się przede wszystkim architekturą zapewniającą dużo większą dostępność i odporność na awarie. Oprócz tego Nimbus od niedawna ma także trzecią linię macierzy nazywaną Gemini.

Największym klientem Nimbusa jest E-Bay który kupił macierze AFA o ponad 100TB pojemności.

Do porównania DCIGa wzięte zostały następujące macierze klas E i S (poszczególne podele w obrębie rodziny różnią się pojemnościami):
 • E Class Flash Memory System E6400M+E1000X
 • E Class Flash Memory System E6400M+E2000X
 • S Class Flash Memory System S255M / S255X
 • S Class Flash Memory System S505M / S505X
 • S Class Flash Memory System S1005M / S1005X

PureStorage
www.purestorage.com

Firma o której kiedyś krążyły plotki, że ma być wykupiona przez EMC (w ostateczności EMC kupiło XIO).
Rozwiązania PureStore obsługują deduplikacje w czasie rzeczywistym, przez co pozalają na dużo większą "gęstość" upakowania danych, obsługiwane są także snapshoty oraz thin provisioning (co nie jest standardem w obszarze macierzy flash).

W teście DCIGa pojawiły się dwia (z dostępnych \dwóch) modeli macierzy PureStorage. FA-310 to urządzenie z pojedynczym kontrolerem, FA-320 ma ich dwa.
 • FA310
 • FA320

Tegile
www.tegile.com

Tegile to kolejny start-up skupiony na macierzach flash i hybrydowych. Macierze Tegile są w stanie udostępniać dane zarówno po sieci SAN jak i z wykorzystaniem protokołów plikowych. Z kilku modeli dostępnych DCIG to testów wybrał tylko jeden, ale najsilniejszy:
 • Zebi  HA2800

Texas Memory Systems (IBM)
TMS

TMS to firma najdłużej działająca na rynku macierzy flashowych, jeszcze kilka lat temu praktycznie jako jedyna oferowała tego typu produkt. W zeszłym roku firma została wykupiona przez IBMa. IBM ostatnio przedstawił swoje plany co do produktów dawnego TMSa, same macierze zmieniają się (przynajmniej na razie) w niewielkim stopniu natomiast nazwa całej linii została przemianowana na FlashSystem-s.

W porównaniu DCIGa pojawiały się trzy macierze, jeszcze w starym nazewnictwie:
 • RamSan 720
 • RamSan 810
 • RamSan 820

Seria 7xx jest oparta o pamięci eMLC, natomiast 8xx to flash typu SLC (Więcej o typach pamięci SSD można znaleźć TUTAJ )

Violin Memory
www.violin-memory.com

Violin to druga (oprócz TMS) firma o której można powiedzieć, że nie jest już startup-em tylko dojrzałym bytem specjalizującym się w macierzach AFA. Oprócz tego firma sprzedaje także flashowe karty PCI-Express.

Violin w obszarze macierzy flashowych ma dwie główne rodziny produktów: Seria 3000 i Seria 6000. W obydwu znajdują się macierze zarówno oparte o dyski MLC jak i SLC, główną różnicą między rodzinami jest znacznie większe zabezpieczenie przed awariami (podwójne kontrolery, brak SPOFów) w przypadku Serii 6000.
 • Series 3000: 3120/3202/3205/3210/3220
 • Series 6000: 6212/6232/6606/6616

Whiptail
whiptail.com

"Last but not least" - Whiptail, kolejny ze startupów wyspecjalizowany w sektorze macierzy AFA.
Firma ma dwie (a w zasadzie 3 bo Invicta jest podzielona jeszcze na kategorię "normal" i "infinity") linie macierzy: Accela to macierze "entry level" z pojedynczym kontrolerem, o wymiarach 2U i różnych pojemnościach (od 1,5TB do 12TB), Invicta to architektura opierająca się na węzłach (nodes) o różnych wielkościach (6,12 i 24TB) które można ze sobą łączyć tworząc większe konfiguracje.

W podsumowaniu DCIG uwzględnione zostały następujące modele:
 • Accela ASSA 1500
 • Accela ASSA 3000
 • Accela ASSA 6000
 • Accela ASSA 12000
 • Invicta ISSA 6
 • Invicta ISSA 12
 • Invicta ISSA 24

Wyniki:


Wyniki są trochę zaskakujące muszę przyznać.

"Best-in-Class":

Pierwsze miejsce i kategorię "Best-in-class" zdobyła macierz Tergile Zebi HA2800. W większości ocenianych kategoriach otrzymała bardzo wysokie oceny a dodatkowo obsługuje wszystkie funkcjonalności zapewniane przez VAAI. Na plus zasługuje także bardzo duża ilość pamięci cache, obsługa replikacji lokalnej, zdalnej, wsparcie dla protokołów zarówno NASowych, jak i SANowych, a także bardzo efektywna deduplikcja. Zebi jestnie tylko macierzą All Flash, wspiera także konfiguracje hybrydowe z dyskami tradycyjnymi.

"Recommended":

Kolejne 4 macierze zostały ocenione jako "Recommended". Serbrny medal trafił do PureStorage FA320, a następna trójka to produkty firmy Nimbus (zarówno S jak i E klasa). Macierze w tej klategorii cechowały się dobrym wsparciem dla VMware (choć nie wszyskie funkcjonalności VAAI były wspierane), a także dużą ilością dodatkowych własności takich jak np: thin provisioning czy replikacja - rzeczy te są standardem przy "tradycyjnych" macierzach ale w obszarze urządzeń flashowych nie są to zbyt popularne funkcjonalności - przynajmniej jeszcze do niedawna

"Excellent":

Oczko niżej, pod recommended, jest kategoria Excellent, na którą załapało się 7 macierzy. Początek tej listy to pozostałe urządzenia Nimbusa i PureStorage, zaraz za nimi grupa 3 macierzy Violin Memory (seria 6xxx) i na końcu GreenBytes. Urządzenia które tutaj trafiły miały nieco gorsze (ale wciąż bardzo dobre) oceny z poszczególnych kategorii i obsługę dodatkowych funkcjonalności. Wszyskie miały też conajmniej 96GB pamięci Cache oraz wspierały zarówno FC jak i iSCSI - nie wszyskie jednak obsługiwały dostęp plikowy.

"Good":

Największa kategoria - 14macierzy. Zaczna się od Violina, potem Huawei i pozostałe macierze Violinowe, wymieszane z Whiptail. Można powiedzieć, że urządzenia "Good" to taki trochę standard na rynku. Wsparcie raczej tylko dla portokołów SANowych, brak deduplikacji, raczej ubogo z innymi funkcjonalnościami (np: Thin Provisioning").

"Basic":

Na końcu macierze "proste/podstawowe", 8 modeli z czego na początku Huawei, potem Astute i Kaminaro, zaś ostatnie trzy miejsca w rangingu dzielnie zamykają produkty IBM/TMS.
Basic to basic - jeden protokół SANowy, ubogo w dodatki, ciężkie zarządzanie...


Podsumowanie:

Jak wszystkie pozostałe "Buyers Guide"-y od DCIG, tak i ten stanowi bardzo dobre i obszerne porównanie produktów z danego obszaru. Osobiście zaskoczył mnie wynik - zarówno jeżeli chodzi o Tergile na miejscu pierwszym, jak i na TMSy (zwane od niedawna FlashSystem-s) na szarym końcu.
No cóż, "raz na wozie, raz pod wozem".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz