niedziela, 27 października 2013

Czarna perła przybywa na ratunek taśmom.

Bardzo wiele firm działających w branży storage już dawno stwierdziło, że "tape is dead". Co prawda większość z nich twierdzi, że dla niektórych zastosowań - szczególnie jeżeli mówimy o archiwach wieloletnich-  taśma może mieć ekonomiczne uzasadnienie ale tak naprawdę nie jest ona postrzegana jako jakiś wyjątkowo atrakcyjny produkt. W świecie chmur, "big data" i macierzy flashowych taśma magnetyczna z jej sekwencyjną obsługa pozostała daleko w tyle jeżeli chodzi o możliwości i popularność.

Kilkanaście dni temu jedna z (niewielu już) firm, dla których główną działalnością są dalej biblioteki taśmowe i taśmy magnetyczne ogłosiła produkt, który może "odświeżyć" postrzeganie taśm i pozwolić na ich szersze stosowanie niż tylko długoletnie i nieodtwarzane archiwa.
Firma ta to SpectraLogic a produkt nazywa się BlackPearl.

Czym jest "Czarna Perła":

Jest to appliance, który instaluje przed biblioteką taśmową (firmy SpectraLogic) a który sprawia, że z zasobów biblioteki możemy korzystać, za pomocą protokołu obiektowego REST, tak jak z danych przechowywanych w chmurach publicznych (np: Amazon-a):

BlackPearl - źródło: http://www.spectralogic.com/index.cfm?fuseaction=products.displayContent&catID=2221&src=bab


SpectraLogic stworzyło specjalne API nazwane DS3 (Deep Simple Storage Services) za pomocą którego można komunikować się z biblioteką i zapisywać/odczytywać z niej dane bez potrzeby używania żadnego dedykowanego oprogramowania np: backupowego. Dane trzymane w ten sposób na bibliotece mogą być także uznane za dane online, nie offline - czyli dostępne bezpośrednio, bez potrzeby wykonywania odtwarzania. Sam DS3 jest API mocno wzorowanym na interface S3 (Simple Storage Services) autorstwa Amazona i który wykorzystywany jest do umożliwienia składowania i korzystania z danych w chmurze Amazon Web Services. Jeżeli chodzi o obsługę danych po stronie biblioteki to wykorzystuje się do tego LTFS (Long Time File System) obecny w standardzie LTO od wersji 5.

Przez analogię do S3 i chmury Amazona, można powiedzieć, że BlackPearl i zaimplementowane w nim DS3 pozwala korzystać z bibliotek SpectraLogic jak z wewnętrznej chmury. Jedyny warunek to zainstalowanie na hostach chcących korzystać z tej możliwości klienta DS3.

Całe rozwiązanie można przedstawić następująco:


Black Pearl Interface Diagram
Źródło: http://www.spectralogic.com/index.cfm?fuseaction=products.displayContent&catID=2221&src=bab

Zalety i wady:

Na pewno zaletą jest posiadania przestrzeni o dużo niższym koszcie jednostkowym niż ta na macierzach dyskowych i dostępie online do tych danych. Cena jest sporo niższa także jeżeli porównamy ją do rozwiązań archiwizacyjnych w chmurze publicznej (np: Amazon Glacier).
Kolejna zaleta to bardzo duża skalowalność takiego rozwiązania - podpięte na "back-endzie" biblioteki mogą obsługiwać środowiska multi-petabajtowe.
Jeszcze jeden plus to łatwość w użyciu - nie ma żadnych aplikacji backupowych, które jako jedyne potrafią "dogadać" się z bibliotekami, nie ma potrzeby robienia odtworzeń itd... Obsługa prosta i bardzo podobna do używania zasobów w chmurze Amazona.

Wady - bądź co bądź dane jednak znajdują się na taśmie, która dalej jest medium z odczytem/zapisem sekwencyjnym. Co prawda BlackPearl ma wbudowane dyski SSD robiące za cache ale finalnie i tak prędzej czy później będziemy musieli zaczekać aż taśma z naszymi danymi zostanie zamontowana do napędu i odczytana.

Do poczytania:

SpectraLogic unveils BlackPearl storage
SpectraLogic invents tapebased object store
SpectraLogic announces BlackPearl deep storage appliance


PS. Blog przed długi czas był w stanie zamrożenia - trochę w życiu zawodowym mi się pozmieniało i niestety nie było czasu/siły żeby tutaj pisać. Postaram się to zmienić, ale jak to wyjdzie to zobaczymy ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz