poniedziałek, 4 listopada 2013

Duży dysk = 6TB danych + Hel

Jeżeli chodzi o rozwój technologii dyskowych to temat ten został w ostatnich miesiącach (latach) zawłaszczony praktycznie w 100% przez napędy SSD i wszystko co z nimi związane, natomiast rozwiązania "tradycyjne", dalej niezastąpione jeżeli chodzi o tanią i dużą przestrzeń, bez jakiś rewelacji i "po cichu" rozwijały się powolnym tempem, osiągając ostatnio wielkości 4TB per pojedyncze urządzenie.
Dziś jednak zostało ogłoszone wprowadzenie na rynek dysku o pojemności 6TB, co samo w sobie nie było by może znaczące ale napęd korzysta nowej technologii a mianowicie jest wypełniony nie powietrzem a Helem.

Ultrastar Helium He-6:

Źródło: http://www.extremetech.com/computing/170213-wd-releases-6tb-ultrastar-he6-the-worlds-first-helium-filled-hard-drive


Dysk jest produkowany przez HGST (Hitachi Global Storage Technologies) - kiedyś część Hitachi ale obecnie własność Western Digital i ma oznaczenie: Ultrastar Helium He-6. Tym co odróżnia produkt od całej masy innych dostępnych w sprzedaży, jest fakt, że wewnątrz hermetycznie zamkniętej obudowy znajduje się Hel, zamiast zwykłego powietrza. Hel ma dużo mniejszą (siedmiokrotnie) gęstość niż powietrze i dlatego obracające się talerze i głowica dysku powodują  mniej turbulencji, a opory ruchu i wydzielane przy nich ciepło są mniejsze. Własności te pozwoliły HGST na umieszczenie w jednej obudowie aż 7 talerzy z danymi i dzięki temu osiągnięcie pojemności rzędu 6TB. Mimo zwiększenia ilości talerzy, które muszą się obracać, zużycie przez dysk energii jest niższe o ponad 20% w porównaniu do innych - to także zasługa helu, mniejsze opory sprawiają że mniej siły potrzebnej jest do poruszania dysków.

Zastosowanie tego typu napędów (o tak dużej pojemności) jest raczej oczywiste: składowanie kopii zapasowych (disk-to-disk backup), archiwa, systemy do przechowywania bardzo dużych ilości danych relatywnie rzadko używanych. Sprawdzą się one wszędzie tam gdzie zależy nam na bardzo dużej pojemności, natomiast nie mamy wymagań wydajnościowych.
Jedyne co może przeszkodzić dyskom helowym w zostaniu nośnikami dla dużych i efektywnych kosztowo środowisk pamięci masowych są rosnące ceny samego helu.

Rozwiązanie ciekawe i w końcu jakaś zmiana w obszarze dysków mechanicznych :D

Do poczytania:

Artykuł na pcmag.com
HGST - Press Release
Artykuł na geek.com
Artykuł na extremetech.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz