sobota, 18 września 2010

ISM - Z głową w chmurach po raz drugi..

To w sumie drugi wpis na tym blogu na temat przetwarzania w chmurze. Z tego względu dość znacznie go skrócę ale i tak nie uniknę powtórzenia niektórych informacji. Przedstawiona zostanie pewna wizja przetwarzania w chmurze z perspektywy EMC i pod kątem przygotowania do egzaminu ISMowego.  Będziemy się także skupiać bardziej na zagadnieniach związanym z użyciem i przeniesieniem infrastruktury storage do chmury.
W celu dopełnienia wiadomości polecam sięgnięcie do wpisu sprzed kilku miesięcy:  http://metastorage.blogspot.com/2010/07/cloud-z-gowa-w-chmurach.html


Wyzwania związane z tradycyjnym storage:

Tradycyjne zarządzanie Storage nie jest przystosowane do administrowania wielo-petabajtowymi środowiskami. Rozbudowa infrastruktury, związanej z pamięciami masowymi, jest dokonywana poprzez dodawanie dodatkowych macierzy, co zwiększa stopień skomplikowania architektury, utrudnia zarządzanie i staje się bardzo nieefektywne kosztowo.


Cloud Storage Infrastructure:

Następujące zalety i cechy przetwarzania w chmurze są charakterystyczne dla sekcji storage:

 • Infinite Scale - chmura umożliwia łatwe zarządzanie, dowolnie dużą ilością macierzy (różnych typów), rozlokowanych w wielu lokalizacjach. Wszystkie zasoby storage tworzą pule o określonych parametrach, które łatwo następnie dzielić i wystawiać do konkretnych hostów. Skalowalność takiego rozwiązania jest w zasadzie nieograniczona, a stopień skomplikowania systemu zarządzającego pozostaje stały.
 • No Boundaries - chmura agreguje zasoby różnego typy, umieszczone w dowolnych lokalizacjach.
 • Self-Healing - Chmura skupia się na ochronie danych nie na ochronie infrastruktury fizycznej takiej jak np: dyski czy macierze. Dane mogą być rozdystrybuowane i replikowanie po wszystkich lokacjach obejmujących daną chmurę, przez co nie są wrażliwe nawet na bardzo poważne katastrofy (disaster)


Definicja Przetwarzania w Chmurze (cloud computing):


Cloud Computing is an emerging IT development, deployment and delivery model, enabling real-time delivery of products, services and solutions over the Internet (i.e. enabling cloud services).


Z samą chmurą wiąże się też inny sposób definiowania roli i działania sektora/działu IT. Otóż przechodzi się na model "usługowy" czyli przedsiębiorstwa zamawiają lub wykupują konkretne usługi (np: usługa dostarczenia 10TB powierzchni dyskowej o wydajności 3000IOPS), zamiast zamówienia i administrowania komponentami fizycznymi (np: macierzy + dyski)

W zależności od rodzaju usług które są dostarczane wyróżniamy:
 • SaaS (Software as a Service)
 • StaaS (Storage as a Service)
 • CaaS (Computing as a Service)
 • HaaS (Hardware as a Serivce)


Cechy chmur:
 • Usługa jest dostarczana przez firmę zewnętrzną - przedsiębiorstwa mogą wynająć firmę zewnętrzną do dostarczenia im usług IT, które do niedawna musiały być realizowane w dedykowanym data center - mówimy wtedy o tzw: "chmurze publicznej"
 • Dostęp poprzez Internet - usługi świadczone przez chmurę są dostarczane poprzez sieć , zwykle Internet.
 • Minimalny lub brak umiejętności IT potrzebny do wdrożenia chmury - rozwiązania chmurowe zwykle są bardzo proste do implementacji, a następnie nie wymagają żadnej wiedzy specjalistycznej w obsłudze.
 • Provisioning - zasoby są dostarczane "na żądanie". Istnieje duża elastyczność w formułowaniu potrzeb.
 • Ceny - rozwiązania "chmurowe" zwykle są bardzo atrakcyjne kosztowo. Dodatkowo płaci się tylko za tylko za to, co jest potrzebne.I w ten sposób doszliśmy do połowy materiału obowiązującego przy egzaminie E20-001.
Teraz chwila wytchnienia, a potem zaczynamy sekcję 3 związaną z procesami BCP ( Bussines Continuity Processes)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz