niedziela, 14 listopada 2010

ISM - Zarządzanie infrastrukturą storage

Podobnie jak sprawy związane z monitoringiem, tak samo zarządzanie storage można podzielić na cztery obszary:
 • Avaliablity
 • Capacity
 • Performance
 • Security

Avaliability Management:

Podstawowy zadaniem z działki zarządzania dostępnością urządzeń storage jest zapewnienie im braku tzw: SPOFów (Single Point of Failure), których obecność jest zagrożeniem dla ciągłości działania danego urządzenia.

Metody zapobiegania SPOFów to między innymi:
 • Dwie lub więcej niezależnych kart HBA po stronie hosta
 • Używanie oprogramowania do multipathingu
 • Używanie struktur RAID
 • Używanie dwóch niezależnych fabriców
Poprawne skonfigurowanie replikacji oraz polityki tworzenia backupów także wchodzi w skład zarządzania dostępnością. Technologie wirtualizacji mogą być pomocne przy tworzeniu architektury oraz planów działania podczas awarii (dynamiczne przydzielanie/usuwanie zasobów)


Capacity Management:

Głównym zadaniem zarządzania Capacity jest zapewnienie, że zapewniona będzie wystarczająca ilość zasobów. Podstawowe metody sprawdzania i zapewniania wystarczającej ilości zasobów to:

 • Analiza trendów zużycia zasobów
 • Odpowiednie przydzielanie (provisioning) zasobów

Performance Management:

Prawidłowe zarządzanie wydajnością jest potrzebne aby optymalnie i z maksymalna efektywnością wykorzystać dostępne zasoby, dzięki niemu możemy wykrywać wąskie gardła w naszym systemie.

Główne zadania zarządzania wydajnością to:
 • po stronie hosta: zarządzanie wolumenami, oraz architekturą bazy danych i aplikacji
 • po stronie sieci SAN: Zapewnienie wystarczającej ilości ISL z odpowiednią przepustowością
 • po stronie macierzy: Wybór typów struktur RAI , wybór rozłożenia LUNów po portach front-end


Security Management:

Pozwala na kontrolowanie dostępu do urządzeń storage.

Główne zadania:
 • po stronie hosta: tworzenie kont użytkowników, zarządzanie dostępami
 • po stronie sieci SAN: konfiguracja zoningu
 • po stronie macierzy: tworzenie kont do zarządzania macierzą, konfiguracja maskowania


Wyzywania w zarządzaniu infrastrukturą storage:

Głównym problemem w kompleksowym zarządzaniu pamięciami masowymi jest fakt, że ich środowisko może obejmować wiele różnych warstw ( bazy danych, serwery, sieć, urządzania storage ), a w każdej z nich możliwe są rozwiązania multi-vendor, w czasem bardzo skomplikowanych konfiguracjach. Macierze mogą po sieciach (zarówno SAN jak i IP ) wystawiać zasoby do najróżniejszych systemów takich jak: UNIX, Windows czy nawet komputerów klasy mainframe. Całe te, działające na różnych poziomach, środowisko, jest bardzo trudne do zarządzania i zwykle używanych jest do tego celu wiele niezależnych narzędzi.

Rozwiązaniem problemów ze zbytnią złożonością i wielością narzędzi używanych do zarządzania storage jest zintegrowanie ich w jeden centralny system zarządzania i monitorowania.
System ten powinien spełniać następujące wymagania:

 • musi zbierać informacje z wszystkich komponentów i być w stanie zarządzać nimi za pomocą jednego interfejsu
 • musi być w stanie przeprowadzić analizę wpływu awarii jednego komponentu na działania pozostałych
 • musi mieć zaimplementowany mechanizm powiadamianie (np: poprzez email lub SNMP) o zaistnieniu pewnych zdefiniowanych wydarzeń, musi być także w stanie generować raporty ogólne i per komponent
Aby ułatwić stworzenie tego rodzaju oprogramowania SNIA (Storage Networking Industry Association) stworzyła tzw: SMI-S ( Storage Management Initiative Specification), który jest abstrakcyjnym modelem opisującym sposoby zarządzania i monitorowania zasobów strorage. Model ten może być adaptowany następnie do konkretnych rozwiązań. Pozwala to na stworzenie jednego oprogramowania do zarządzania całością zasobów storage, a jednocześnie zgodność z modelem SMI-S sprawia, że sprzęt i oprogramowanie różnych  (ale przestrzegający wytycznych tego modelu) producentów będzie dobrze współpracowało z takim centralnym systemem.

Takie centralne aplikacje stworzone do zarządzania i monitorowania całej infrastruktury używanej w danym przedsiębiorstwie noszą nazwę EMP ( Enterprise Management Platform) - przykładem takiego systemu jest EMC ControlCenter.I w ten sposób dotarliśmy do końca kursu przygotowującego do egzaminu ISM (e20-001)
Co dalej?
Najpierw powtórzę sobie cały ten materiał raz albo i dwa razy, potem przystępuję do egzaminu i mam nadzieję zostanę EMC Proven :D
Co dalej z blogiem?
W tej chwili raczej skupię się na przygotowaniach do certyfikatu, więc pisał będę mniej, pewnie pojawia się jakieś wpisy nie związane z samymi egzaminami EMC, tylko ogólnie na tematy "metastorage"-owe, ale nie wiem ile ich będzie i jak często będą publikowane.
Jeżeli uda mi się certyfikować, to od razu siłą rozpędu zaczynam przygotowywać się do kolejnego certu, najprawdopodobniej z Clariiona - ale to jeszcze daleka przyszłość.


2 komentarze:

 1. Na tym temacie kończy sie materiał przygotowujący do egzaminu czy tylko wpisy na blogu dot egzaminu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie.
  Ten wpis kończy opis zagadnień dotyczących egzaminu (e20-001)i razem z innymi postami związanymi z ISMem (etykietka ISM i e20-001) pokrywa prawie wszyskie tematy jakie były w materiałach przygotowujących do kursu.
  Na kilka spraw chciałbym zwrócić uwagę:
  1. Napisałem "prawie wszyskie" ponieważ nie rozpisywałem się na temat konkretnych produktów i rozwiązań firmy EMC (np: macierze Clariion, Symmetrix, Centera itd...) a było to wspomniane w pozycjach z których korzystałem i pojawiły się pytania na egzaminie związane konktetnie z urządzaniami EMC
  2. Moje wpisy mimo iż starałem się aby były maksymalnie treściwe nie zawierają całego materiału jaki jest wymagany na egzaminie dla danych tematów/zagadnień. Uwzględnienie wszyskiego wymagało by chyba przepisania/przetłumaczenia ich słowo w słowo. Jeżeli ktoś chce przygotować się solidnie do tego egzaminu to polecam tą pozycję: https://education.emc.com/ISMbook/default.aspx
  3. Nie wiem jaki jest cykl uaktualniania przez EMC zawartości i wymogów do ich egzaminów ale nie zdziwiłbym się gdyby został on nieco zmieniony. Ostatnio było kilka zmian w portfolio EMC (np: integracja linii Clariion i Celera w VNXa) i podejrzewam, że mogą pokazać się pytania z tym związane.

  OdpowiedzUsuń